Jak stworzyć stronę?

Aktualizacja: 2012-03-22 11:16

Jak stworzyć (może lepszym słowem będzie zrobić) stronę parafialną, wspólnotową, religijną?

Wiele osób nieobeznanych z tematem może powiedzieć, że jest to bardzo trudne. Rzeczywiście nie jest to łatwe dla laika internetowego, ale po to są wyzwania, aby je pokonywać. Jeśli więc kiedykolwiek robiłeś strony to przejdź do części III lub IV tego artykułu. W pierwszej części zajmę się najprostszymi sprawami.

Część I – Podstawy

Jak już pewnie wiesz cały internet to ogromna ilość połączonych ze sobą komputerów i różnych urządzeń. Na wielu z nich działają specjalne programy, nazywamy je usługami. Jeden z programów (usług) potrafi wyświetlać strony internetowe. Taki komputer z usługą wyświetlania stron www nazywamy potocznie serwerem www lub hostingiem. Dzięki serwerowi widzisz między innymi tę stronę. Wpisując adres strony, czy klikając na odpowiedni link łączysz się z serwerem, a on wyświetla wcześniej zrobioną stronę. Czyli już wiesz, że aby zrobić stronę musisz posiadać dostęp do serwera (dostęp do hostingu), aby umieścić tam swoją stronę. IZYDOR.NET posiada taki darmowy hosting.

Część II – Hosting

Hosting to usługa, dzięki której możemy przechowywać i wyświetlać strony w internecie. Są hostingi darmowe (najczęściej za reklamę) oraz płatne. Darmowe zazwyczaj są wystarczające do utrzymania przeciętnej strony. Jednak, aby nie denerwować się z powodu reklam i czasem powoli ładującej się strony lepiej zapłacić parę złotych i mieć normalny hosting dostosowany do naszych potrzeb. Nie będę tutaj zachwalał poszczególnych firm. Ale wybierając sobie hosting trzeba zwrócić uwagą na:
– ilość miejsca na stronę (prosta strona to max 50MB, zdjęcia i filmy zamieścisz na picasie i youtube)
– transfer – ilość danych przesłanych na Twojej stronie (zazwyczaj ilość miejsca razy 10)
– dostęp do przynajmniej jednej bazy danych (najczęściej to MySQL)
W praktyce najmniejsze oferowane hostingi płatne (1 GB przestrzeni i 10 GB transfer) wystarczą na Twoją stronę.
Serwis IZYDOR.NET oferuje darmowy hosting za reklamę oraz hosting bez reklam.

Część III – Adres

Mając hosting, możesz już umieścić swoją stronę. Wraz z hostingiem otrzymujesz jakiś tam adres, mniej czy bardziej skomplikowany. Niektóre nawet darmowe hostingi dają bardzo fajne i krótkie adresy. U nas za darmo otrzymasz adres w postaci: twojanazwa.izydor.net.

Aby jednak podnieść poziom strony trzeba zaopatrzyć się w płatną domenę. Jest wiele firm, które sprzedają domeny. Promocyjny pierwszy rok może być nawet za darmo. Później jednak trzeba płacić rocznie za domeny z końcówką:
.pl 100 zł + vat
.com.pl 75 zł + vat
reszta 50 zł + vat

Część III – Zrobienie strony

I tutaj mogą pojawić się pierwsze schody. Bo jeśli choć trochę ogarniasz internet to założysz darmowy hosting, czy kupisz domenę w tej samej firmie. Jednak, aby załadować stronę na serwer potrzeba trochę wiedzy. Najprostszym sposobem jest znalezienie hostingu z możliwością automatycznego instalowania CMSów. CMS – to gotowa strona. Wystarczy zazwyczaj wybrać szatę graficzną, zaznaczyć kilka opcji i strona jest gotowa. Później pozostanie nam tylko uzupełnić treść. Mając konto na IZYDOR.NET możesz poprosić administratora, aby zrobił to za ciebie. Polecamy na początek używać wordpressa. Jest to najprostszy w obsłudze CMS i zarazem posiada bardzo duże możliwości rozwoju. Oczywiście zaraz ktoś może się ze mną nie zgodzić i może będzie miał rację. Ale o tym w następnym rozdziale. Jeśli zasmakujesz i spodoba ci się robienie stron, to szybko zorientujesz się jak wiele możliwości jest w różnego rodzaju oprogramowaniu do robienia stron internetowych. W internecie jest bardzo dużo CMSów, czyli systemów zarządzania treścią na stronach internetowych… i o tym będzie następny rozdział.

Część IV – CMSy

Jeśli jesteś wytrawnym programistą, nie czytaj dalej… Po co otwierać już otwarte drzwi. Skoro ktoś już się w tym temacie męczył, to po prostu szkoda czasu na pisanie strony od podstaw. Chyba że wpadłeś na pomysł, którego jeszcze nikt nie przelał do internetu. Pod adresem: http://www.os-cms.pl/ możesz poczytać o cmsach. Który wybrać? Każdy kto tworzy strony ma swojego lidera z kilku powodów. Ja polecam wordpressa do mniej zaawansowanych stron. Prosty i miły w obsłudze, z wielkim zapleczem dodatków i szablonów. W przypadku portalu z dużą ilością informacji i wodotrysków wygrywa u mnie joomla ze względu na szybsze działanie, zwłaszcza że wyszła wersja 2.5 (będzie długo wspierana przez programistów).

Część V – Podsumowanie

Pisząc o otwieraniu otwartych drzwi i ciekawych świata internetu wystarczy wpisać w popularną wyszukiwarkę temat tego artykułu, aby dowiedzieć się na prawdę dużo o tworzeniu stron:

https://www.google.com/search?q=Jak+stworzy%C4%87+stron%C4%99%3F&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t


Comments are closed.